Важно е не колко, а какво яде детето, твърди проф. Байкова
Илюстрация: Guliver / iStock
Има ли храни, които да гарантират добро представяне и високи резултати на изпитите? Доколко представянето на хлапето зависи от това, какво е хапнало?
В момент на стрес, който идва още при мисълта за предстоящ изпит, е важно какво яде детето. Ако в такъв момент успеем да му създадем навик да яде „правилните“ храни, е много вероятно и в бъдеще по-често да посяга към тях. А нездравословното меню често е причина за лесна и бърза умора, вялост, сънливост, дори и по време на изпит.
Храната дава заряд от сили, бодрост и енергия за тялото и мозъка. Необходимостта да се запомни голям обем информация, да се обработи и детето накрая да покаже добър резултат на изпита в екстремални условия, натоварва много умствено. Правилно подбраните храни на първо място могат да намалят стреса, да успокоят нервната система, да мобилизират силите и да прогонят сънливостта като помогнат на мозъчните клетка да се „хранят“ добре и паметта да се подобри.
„За детето, което расте, е важно да приема енергийни и хранителни компоненти, съответстващи на възрастта, растежа и потребностите му. То има нужда от пълноценен белтък, желязо, есенциални жизнено важни съставки, които организмът не може да синтезира сам. И трябва да ги получи от храната – това са витамини и минерали.
Мозъкът е специфична тъкан, богата на мазнини. Той няма нужда от прекомерно много животински мазнини или от така наречените трансмазнини, които съдържа fast food.
Снмка: Guliver / iStock
Нужни са му омега – 3 мастни киселини, които може да получи от риби, ядки и най-вече бадеми.
Когато се готви за изпит, организмът има нужда от желязо и фолиева киселина. Желязото е кръвотворен елемент и гарантира добро оросяване на мозъка. От това пряко зависят процесите на обработка на информацията. Всяка тъкан, в това число и мозъчната, работи добре, когато кръвоснабдяването е добро. Тава е задължително за клетъчното хранене“, обяснява проф. Донка Байкова, експерт по хранене от Факултета по обществено здраве към Медицински университет в София.
Кои храни да включим в менюто преди изпит
На първо място това се тези с нисък гликемичен индекс – след консумация на тези храни кръвната захар се качва постепенно и поддържа детето бодро и мобилизирано по време на изпита.
- Орехи, бадеми, лешници, кешу;
- Шейк от ягоди с бадемово мляко и мед;
- Сандвич със сирене и зеленчуци;
- Всякакви млечни продукти.
Те действат успокояващо, дават енергия на мозъка и поддържат активността.
„Млякото и млечните храни съдържат глутамин, който успокоява. Тази аминокиселина балансира процесите на възбудата и потискане в мозъка. Сиренето съдържа 3 аминокиселини – тирамин, триктамин и фенилетиламин, важни за работа в стресова ситуация, защото успокояват и отново се грижат за баланса“, обяснява проф. Байкова.
Подходящи са кисело мляко с добавени плодове, както и всякакви млечни коктейли и шейков с добавени орехи и плодове. С тях детето ще получи допълнителни витамини и минерали.
Кои храни да „уволним“ от менюто
Това са тези, които водят до допълнителна сънливост по време на подготовката и могат да попречат на доброто му представяна на изпита. С една дума – тези, които съдържат прости захари, мазнини и консерванти.
- Газирани подсладени напитки;
- Пица и всякакъв род бургери;
- Храни, приготвени във фритюрник – месо, картофи, понички.
Тези храни са причина за по-висока нервност и раздразнителност при децата.
Веселина Мончева
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари